27 stycznia, 2022

Duoaloes

Zdrowie BLOG

Jak leki na nadciśnienie doprowadzają do impotencji?

Mężczyźni leczący choroby układu krążenia zastanawiają się, czy stosowane przez nich leki są w stanie pogorszyć jakość życia seksualnego? Niektóre medykamenty niestety powodują osłabienie libido oraz erekcji, z tego względu należy je dokładnie dobierać.

Proces wzwodu a nadciśnienie

Erekcja jest stanem fizjologicznym, którego celem jest usztywnienie męskiego członka i zwiększenie jego objętości. W tym zjawisku bierze udział wiele procesów, zainicjowanych dzięki pobudzeniu seksualnemu, a skończonych napływem krwi do ciał jamistych penisa. Dla całego mechanizmu erekcji najważniejsza jest przede wszystkim sprawność układu sercowo-naczyniowego, natomiast wszystkie jego schorzenia i zaburzenia, przyczyniają się do osłabienia wzwodu i doprowadzają do skrócenia czasu jego trwania. Kiedyś twierdzono, że za impotencję odpowiadają głównie zaburzenia psychiczne, aczkolwiek dziś, mówi się, że to czynniki naczyniowe są głównym czynnikiem powodującą niemoc seksualną. Należą do nich między innymi zmiany miażdżycowe, które wywołują zawężania światła naczyń odpowiedzialnych za transport krwi do męskiego członka. Inną przyczyną impotencji jest nadciśnienie, prowadzącą do zawałów serca, udarów i często zgonów. Niestety niektórzy panowie nie decydują się na podjęcie leczenia nadciśnienia, gdyż uznają, że przyjmowane preparaty mogłyby potęgować problemy w sferze seksualnej.

Wpływ nadciśnienia tętniczego na męskie funkcje seksualne

Specjaliści nie do końca poznali jeszcze mechanizm zależności między nadciśnieniem i zaburzenia potencji. Sądzą oni jednak, że nadciśnienie tętnicze towarzyszące mężczyźnie przez dłuższy czas, wywołuje zmiany w strukturze naczyń krwionośnych, które w końcu usztywniają się, co zaburza transport krwi do ciał jamistych. Istotny może być fakt, iż nadciśnienie upośledza aktywność śródbłonka naczyniowego, czyli struktury odpowiadającej za syntezę tlenku azotu. Ten związek chemiczny jest konieczny do produkcji cGMPS, a więc substancji, dzięki której dochodzi do rozkurczu mięśni gładkich naczyń krwionośnych i możliwe staje się napełnienie penisa krwią. Inni specjaliści uważają także, że nadciśnienie tętnicze doprowadza do nadmiernej aktywności układu współczulnego oraz aktywuje układ renina-angiotensyna, co także niekorzystnie wpływa na zdolność do osiągnięcia wysokiej jakości erekcji.

Preparaty na nadciśnienie a sprawność seksualna

Leki starej generacji niestety w znacznym stopniu obniżają męską potencję. Co ważne, nowocześniejsze medykamenty oddziałują na jakość erekcji w o wiele mniejszym stopniu, albo też nie wywołują żadnych efektów ubocznych w postaci zaburzeń erekcji. Do obniżania ciśnienia zazwyczaj stosuje się beta-blokery, które według lekarzy odpowiadają za pogłębianie się zaburzeń wzwodu i ich wystąpienie. Trzeba jednak pamiętać, że leki dostępne na rynku różnią się od siebie. Można wymienić 3 generacje tego typu środków, z których każda następna w coraz mniejszym stopniu upośledza funkcje seksualne. Pierwsza generacja leków to nieselektywne beta andrenolityki, do których zalicza się: nadolol, oksprenolol i propanolol. Druga generacja to selektyne beta1-adrenolityki, wśród których wymienia się: metoprolol, bisoprolol, atenolol, acebutolol, betaksolol, celiprolol, acebutolol i esmolol. Jeśli chodzi o trzecią generację, są to leki o dodatkowym działaniu wazodylatacyjnym i blokujące receptory alfa, a więc: labetalol, karwedilol, nebiwolol. Przede wszystkim preparaty należące do pierwszej grupy odznaczają się działaniem obarczonym sporą ilością działań niepożądanych, czyli także zaburzeń erekcji. Te znajdujące się w trzeciej grupie nie dają tak przykrych dla mężczyzn efektów ubocznych, a wręcz przeciwnie, mogą okazać się korzystne dla życia erotycznego panów. W przypadku wystąpienia impotencji po rozpoczęciu leczenia nadciśnienia, mężczyzna powinien skonsultować się z lekarzem, który znajdzie przyczynę problemu. W razie potrzeby zmieni on lek na taki, który nie daje takich objawów, jak zaburzenia erekcji, a mężczyzna będzie mógł dalej cieszyć się wysoką jakością seksu.