22 września, 2021

Duoaloes

Zdrowie BLOG

Impotencja spowodowana nadmiernym sięganiem po alkohol

Według powszechnej opinii alkohol pobudza oraz zwiększa popęd seksualny, zwłaszcza jeśli jest on spożywany w małej ilości. Kieliszek wina czy też puszka piwa traktowana jest przez mężczyzn, jako metoda na rozluźnienie się, zwiększenie pewności siebie i wzmocnienie odczuwanych doznań. Dla wielu osób seks po alkoholu kojarzy się ze zbyt swobodnym zachowaniem. Jednakże osoby od niego uzależnione spotykają się na co dzień z wieloma trudnościami, również tymi związanymi z seksualnością i libido. Alkohol w dużych ilościach silnie uzależnia, a stres odczuwany przy nim, jest przyczyną męskich problemów w sferze seksualnej. Alkoholicy często nie mogą uzyskać czy utrzymać erekcji, a więc nie są oni w stanie odczuwać przyjemność wiążącą się ze współżyciem. Odbija się to na niezadowoleniu partnerki i doprowadza do kłopotów w związku.

Alkohol a fizjologia

Co ważne, nie każda osoba spożywająca alkohol w nadmiarze będzie odczuwała konsekwencje swojego uzależnienia, w postaci zaburzeń wzwodu, impotencji alkoholowej czy obniżonego libido. Jest to kwestia całkowicie indywidualna. Mężczyzna sięgający regularnie po alkohol zmaga się z dysfunkcją seksualną o wiele częściej, aniżeli uzależniona od napojów wyskokowych kobieta. Nadużywanie trunków przyczynia się również do zahamowania wytwarzania testosteronu oraz zmniejszenia jąder. Z tego właśnie względu, osoba chora zmaga się z wszelkiego rodzaju zaburzeniami seksualnymi. Można do nich zaliczyć nie tylko problemy ze wzwodem, ale także orgazmem, podnieceniem czy stosunkiem płciowym. Przez zaburzenie układu nerwowego mężczyzna nie reaguje w sposób prawidłowy na bodźce zewnętrzne oraz te powiązane ze sferą seksualności. Podczas zbliżenia intymnego z partnerką mężczyzna więc nie potrafi się podniecić, pomimo jej dotyku. Jeśli chodzi o panie, może u nich dojść do zaburzeń cyklu menstrualnego.

W jaki sposób alkohol wpływa na popęd seksualny?

Regularne picie, nawet te codzienne, pomimo niewielkich dawek i tak prowadzi do upośledzenia czynności seksualnych. Konsekwencje alkoholizmu utrzymują się nawet przez dłuższy czas. Mężczyzna uzależnia się psychiczne, a alkohol staje się dla niego priorytetem i najbardziej pożądaną rzeczą. Wszystkie inne kwestie schodzą na dalszy plan, a jego jedyna myśl krąży wokół picia. Alkoholik przestaje w ogóle interesować się seksem. U takiej osoby dochodzi również do problemu ze słabą erekcją, braku wytrysku czy przedwczesnej ejakulacji. Alkohol ma ogromny wpływ na męską potencję, nie jedynie podczas jego spożywania. Działaj na nią także, kiedy dana osoba jest trzeźwa między ciągami alkoholowymi. W wielu przypadkach brak erekcji po alkoholu oraz jego piciu jest wynikiem takich schorzeń jak marskość wątroby czy też alkoholowe stłuszczenie lub zapalenie tego organu. Wszystkie te wyżej wymienione choroby mogą objawiać się zaburzeniami erekcji, natomiast przy znacznej ilości alkoholu, impotencją. Kobiety sięgające często po trunki tracą natomiast zdolność przeżywania orgazmu.

Jak podnieść sprawność seksualną u osoby zmagającej się z alkoholizmem?

Na samym początku osoba chcąca poprawić swoją sprawność seksualną musi zrezygnować ze spożywania alkoholu. Abstynencja jest tu kluczową i najważniejszą kwestią, bez niej nie odczuje się żadnej poprawy. Aby przerwać ciąg alkoholowy i oczyścić organizm z pozostałości płynu etylowego dobrym rozwiązaniem będzie detoksykacja. Decydując się na odtrucie alkoholowe, można usunąć nagromadzone w ciele toksyny, a także zapewnić organizmowi dawkę witamin i potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania mikroelementów. Składniki odżywcze wypłukiwane są bowiem podczas spożywania alkoholu. Trzeba podkreślić to, iż problemy seksualne mają podłoże emocjonalne. Niekiedy samoczynnie znikną po terapii uzależnień. Niekiedy jednak do pozbycia się zaburzeń seksualnych niezbędna jest wizyta u seksuologa. Alkoholik musi zrozumieć swój problem, nie bagatelizować go. Nieleczenie tego uzależnienia spowoduje to, że zaburzenia wzwodu nie ustąpią, a problemy będą zapijane. W ten sposób utworzy się błędny mechanizm, z którego nie będzie się mogło wyjść.